Вітаміни — з латині, vita/життя + amin/амін — це група різних за будовою небілкових органічних речовин, що містять азот, які людський організм не може виробляти сам, але вони необхідні йому для синтезу енергії, обміну речовин, нервової провідності, антиоксидантного та імунного захисту. клітин.
Вітамін Е – це група жиророзчинних речовин, що складається з 4 різновидів (альфа, бета, гама та дельта) токоферолів та 4 токотрієнолів. Всі вітаміни Е витримують тривале нагрівання при t до 240 °С, зберігають властивості при термічній обробці рослин, що містять їх, і не руйнуються навіть підвищеним кислотним або лужним середовищем шлунково-кишкового тракту. Проте чи всі вітаміни групи Е значимі для здоров’я людини. Токотрієноли, всі 4 ізомери, виявляють малу біологічну активність, а з токоферолів, найкорисніший перший ізомер – альфа.
Основна роль вітаміну Е – антиоксидантна. Тобто він здатен поглинати вільні електрони – так звані «вільні радикали», – які можуть пошкодити клітини. Вільні радикали – це молекули, які утворюються, до прикладу, коли наше тіло розщеплює їжу або піддається впливу тютюнового диму чи радіації. Вільні радикали можуть відігравати не останню роль у захворюваннях серця, розвитку раку та інших захворюван
Вітамін Е забезпечує нормальний розвиток і функціонування чоловічої і жіночої статевих систем; має антиоксидантний захист; уповільнює процеси старіння організму. Крім того, він захищає від окислення вітамін А, необхідний для підтримки м'язового тонусу, покращує кровообіг.
Вітамін Е (токоферол) - важлива поживна речовина, яка бере участь у здійсненні низки фізіологічних функцій. Цей жиророзчинний вітамін відомий своєю антиоксидантною дією. Він використовується в багатьох сферах медицини, зокрема в дерматології. Входить до складу різноманітних косметичних продуктів. Здійснює захист шкіри від різних несприятливих впливів, спричинених сонячним випромінюванням, поглинаючи вільні радикали. У деяких спостереженнях було виявлено його протипухлинні та фотозахисні властивості. На сьогодні немає достовірної інформації про чітко визначені дозування та клінічні показання до використання добавок з вітаміном у терапевтичних цілях.
Властивості вітаміну Е
Існують припущення про сприятливу дію токоферолу на роботу головного мозку, органу зору, серця, а також про його позитивний вплив на функціонування імунної системи організму людини.
Висуваються гіпотези про можливе запобігання виникненню захворювань серця, очей, а також здатності покращувати когнітивні функції, здійснювати профілактику онкологічних захворювань за допомогою даної поживної речовини. Проте дані, отримані в ході багатьох досліджень, різноманітні та неоднозначні.
Рекомендовані добавки з вітаміном Е
Досліджується роль токоферолу у профілактиці ішемічної хвороби серця. Існує ряд спостережень, які спростовують користь добавки, що містить вітамін Е, для пацієнтів із високим ризиком розвитку ішемічної хвороби серця. Однак у ході інших досліджень описано сприятливу дію препарату на людей, які входять до групи ризику розвитку серцево-судинної патології .
Таким чином, було визначено, що використання добавок має кардіозахисну дію у пацієнтів з високим рівнем окислювального стресу, у тому числі це стосується пацієнтів з діабетом 2-го типу та тих хворих, яким виконують гемодіаліз .
Найпоширенішими віковими захворюваннями очей є дегенерація жовтої плями та катаракта. Вони пов'язані з окислювальним стресом та пошкодженням вільними радикалами. Відповідно, властивий токоферолу антиоксидантний ефект може використовуватися в терапії вікових хвороб очей.
Під час експериментів визначено, що препарати, що містять вітамін Е дозволяють зменшити клітинний окислювальний стрес сітківки або макулярної області ока. Виявлено кореляцію між високим вмістом токоферолу в раціоні та зниженою швидкістю прогресування вікової макулярної дегенерації . Крім цього, поживна речовина сприятливо впливає на процеси самовідновлення сітківки, рогівки та судинної оболонки. Крім того, в деяких оглядах описана роль добавки у зниженні ризику розвитку вікової катаракти.
Не менш важливим питанням для вивчення є роль вітаміну у когнітивних процесах. Правильне та збалансоване харчування дозволяє зміцнювати та підтримувати когнітивне здоров'я, запобігати розвитку вікових порушень когнітивних функцій, до яких належать деменція та хвороба Альцгеймера. Висловлювалося припущення, що продукти, багаті на вітаміни-антиоксиданти, можуть уповільнювати розвиток хвороби Альцгеймера. Одне дослідження показало невелике зниження захворювання хворобою Альцгеймера при використанні вітаміну Е в терапії захворювання . В іншому дослідженні була висунута гіпотеза, що добавки з вітаміном Е у пацієнтів із хворобою Альцгеймера можуть захистити від окисного ушкодження, зменшити ушкодження нейронів та уповільнити прогресування хвороби Альцгеймера. Після двох років прийому вітаміну Е в дозі 2000 МО на день дослідники виявили, що вони змогли уповільнити прогрес захворювання . Аналогічне дослідження, яке проводилося протягом трьох років, показало, що вітамін Е не має терапевтичного ефекту у пацієнтів із легкими когнітивними порушеннями. Швидкість прогресування хвороби Альцгеймера не змінилася .
Вітамін Е для шкіри
Токоферол десятиліттями використовувався в дерматології як засіб захисту шкіри від пошкоджень вільними радикалами. Зазначається, що при пероральному прийомі вітамін Е допомагає скоротити час, необхідний для загоєння ран .
Щодо зовнішнього застосування препарату, дані про передбачуваний протизапальний ефект вітаміну Е та стимулювання вироблення колагену різноманітні та непереконливі .
Вітамін Е для волосся
Раніше проведені дослідження надають інформацію, що токоферол може покращити загальний стан шкіри голови та волосся. У ході спостережень, у 2010 році дослідники визначили, що добавки сприяють покращенню росту волосся . Завдяки антиоксидантній властивості в шкірі голови зменшується окислювальний стрес і, як наслідок, зменшується випадіння волосся. Є припущення, що поживна речовина також сприяє покращенню кровообігу у шкірі голови, що забезпечує зміцнення волосся. Поява гіпотези зумовлена тим, що в ході експериментів на мишах виявлено, що збільшення кровопостачання сприяє росту волосся та збільшує розмір волосяного фолікула. Однак властивість вітаміну Е покращувати кровопостачання шкіри голови та його вплив на ріст волосся у людини потребує подальшого детального вивчення. Крім того, за деякими даними токоферол сприяє створенню захисного бар'єру на поверхні шкіри голови, що дозволяє утримувати вологу та захищає шкіру від сухості та подразнення.
Вітамін Е в продуктах
Основними харчовими джерелами токоферолу є рослинні олії. Велика кількість вітаміну знаходиться у горіхах. Великий вміст поживної речовини відзначається в соєвій, сафлоровій, соняшниковій, кукурудзяній, бавовняній, пальмовій олії, в олії волоського горіха. Сафлорова та соняшникова олії містять велику кількість α-токоферолу, соєву та кукурудзяну олії містять в основному γ-токоферол, а бавовняна олія містить аналогічні пропорції α- та γ-токоферолів. Добавки вітаміну Е досить популярні і роблять значний внесок у споживання вітаміну Е серед деяких груп населення. Як добавки використовуються натуральні або синтетичні форми токоферолу .
Вітамін Е: добова норма
З огляду на міжнародні рекомендації, для дорослих людей добова потреба у вітаміні Е становить 15 мг. Потреба у поживній речовині зростає у разі недостатнього споживання ненасичених жирних кислот. Крім цього, додаткова потреба виникає при тривалому використанні ряду лікарських засобів, наприклад, хіміотерапевтичних, а також при деяких хворобах, таких як абеталіпопротеїнемія. Вітамін Е для жінок, які приймають препарат під час вагітності або в період лактації, призначається у дозі 17 мг на добу.
Побічні ефекти
У більшості людей жодних побічних ефектів при прийомі добової дози, що рекомендується, виявлено не було. Висока доза лікарського засобу може спричинити нудоту, діарею, спазми шлунка, стомлюваність, слабкість, головний біль, помутніння зору, висипання, кровотечу.
Токоферол — жиророзчинний вітамін, тому при споживанні дози, що перевищує добову потребу, він накопичується в організмі, що надалі призводить до гіпервітамінозу . Місцеве застосування препарату в окремих випадках викликає контактний дерматит, мультиформну еритему та ксантоматозну реакцію.
При вживанні препарату в дозах, що перевищують рекомендовану денну норму, підвищується ризик розвитку геморагічного інсульту . Лікарський засіб здатний запобігати агрегації тромбоцитів, тобто уповільнювати згортання крові. Особливої обережності при прийомі токоферолу слід дотримуватись людям, які приймають препарати для розрідження крові, включаючи кумадин (варфарин) або плавікс (клопідогрел), особливо за наявності низького рівня споживання вітаміну К. Слід утриматися від прийому препарату за два тижні до майбутньої операції, щоб запобігти надмірній кровотечі. Вітамін Е також може взаємодіяти з деякими ліками, у тому числі з імунодепресивним препаратом циклоспорином, деякими хіміотерапевтичними препаратами, статиновими препаратами, такими як аторвастатин і тамоксифен .
Лікарський засіб визнаний безпечним для прийому вагітними жінками, а також жінками, які годують груддю.
Дозування
Рекомендована доза вітаміну Е становить 15 мг. До добавок у великих дозах слід підходити з обережністю і заздалегідь обговорити це з лікарем. Препарати доступні у двох формах: синтетичній та натуральній. Вони обидві добре діють, однак для досягнення аналогічних результатів потрібна велика доза синтетичної форми препарату. Також існують добавки, до складу яких входять обидві форми альфа-токоферолу — змішані токофероли.
Спосіб застосування
Вітамін Е можна приймати внутрішньо у вигляді таблеток у необхідному дозуванні. Також використовується вітамін Е для обличчя в рідких формах як косметичний засіб, його наносять зовнішньо. Кілька крапель засобу додається до крему, домашніх масок і наноситься на проблемні ділянки шкіри після її попереднього очищення.
Де можна купити ?
Дуже зручно купувати товари через інтернет-магазини. На нашому сайті xpump.com.ua ви зможете ознайомитись з видами спортивного харчування, уточнити усі деталі щодо обраного вами товару. Більше того, у нас часто діють знижки на різноманітні добавки. Доставляємо до будь-яких куточків України.
Оплатити товар можете зручним для вас способом:
- Безготівковий розрахунок;
- Оплата на картку Приватбанку та Ощадбанку;
- післяплати "Нова Пошта" (наложений платіж);
- готівкою;
- передоплата 100%;
- оплата карткою Visa, Mastercard – WayForPay.
Для нас важливо те, щоб ви отримали якісний продукт і як можна швидше.